Blog

Rahim Tahliyesi Nasıl ve Hangi Şartlarda Gerçekleştirebilir?

Rahim Tahliyesi Nasıl ve Hangi Şartlarda Gerçekleştirebilir?

 

Rahim tahliyesi yani halk arasında bilinen adıyla kürtaj günümüzde halen gebelik sonlandırmada kullanılan bir yöntemdir. İstenmeyen gebeliklerde uygulandığı gibi bazen kalp atışı izlenemeyen, kalbi duran, boş gebelik denen anembryonik gebeliklerde, üzüm gebeliği diye bilinen Mol gebeliklerde de uygulanmaktadır.

Kürtaj asla bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmemelidir. Ancak bazı sosyal durumlar nedeniyle hastalarımız istenmeyen gebelikler için bu konuda talepte bulunmaktadır.

Ülkemizde Kürtaj uygulaması kanun ve mevzuatlarla düzenlenmiştir. Bunlara göre;

Gebeliği 10 haftayı geçmemiş,

18 yaşından büyük bekar kadınlar,

Evli olan Kadınlar eşlerinin onayı da alınarak kürtaj yaptırabilir.

Kürtaj gebe kalmayı engeller mi?

Eskiden metal aletlerle yapılan kürtaj işlemi sonrasında rahim iç tabakasının hasarlanması ve iyileşen iç dokunun birbirine yapışması sonucu adet görememe ve gebe kalama sorunlarıyla kendini gösteren ve Ashermann Sendromu olarak adlandırılan durum günümüzde çok nadir görülmektedir. Bugün plastik borularla Rahim içinin  vakum şeklinde çekilmesi ile vakum kürtaj işlemi yapılmaktadır. Bu yöntemle dikkatli yapılan kürtaj sonrasında istenmeyen durumlar çok nadir görülmektedir.

Yukarıda anlatılan bu risk nedeniyle çiftlere kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığı anlatılmalı ve istenemeyen gebeliklerle karşılaşmamak için kişiye özel doğum kontrol yöntemleri önerilmelidir.

Kan Uyuşmazlığı ve Kürtaj ?

Kan grubuna bakılmaksızın Annenin Rh negatif(-), babanın Rh pozitif (+)olduğu tüm çiftlerde kan uyuşmazlığı vardır. Bebeğin kan hücreleri  ve dolaşımı ise 7-8 hafta civarında başlamaktadır. Bebeğin kan grubu ise doğmadan (özel testler hariç) bilinemeyeceği için  bebeğin pozitif olma olasılığı nedeniyle kürtaj sırasında Rh (-) negative annenin pozitif kan grubu ile karşılaşıp ona karşı tepki vermemesi için kan uyuşmazlığı iğnesi yapılıp yapılmaması gündeme gelen önemli konudur.

Kan uyuşmazlığı ve kürtaj uygulaması durumlarında uyuşmazlık iğnesi yapılıp yapılmaması günümüzde hala tartışmalı bir konudur. Bazı ekoller 10 haftadan küçük kürtajlar sonrası bunu uygulamazken bazı ekollar haftasına bakmadan bunu uygulamaktadır. Biz kan uyuşmazlığı olan hastalarda kürtaj sonrası Eğer fetal kalp atışını görüp sonra yapılan bir kürtaj ise düşük doz kan uyuşmalığı iğnesini önermekteyiz. Ancak sadece kesenin görüldüğü uygulamalarda kan uyuşmazlığı iğnesini önermemekteyiz.

Bir cevap yazın

Call Now Button Şimdi Ara
WhatsApp chat